Blog

Zapraszamy na nasz medyczny blog

Kim jest psychodietetyk?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Faktem jest, że na ministerialnej liście zawodów psychodietetyka próżno szukać. Mimo to ta nazwa używana jest powszechnie, żeby wskazać, jaką dziedziną wiedzy dana osoba się zajmuje.

Najprościej będzie wyjaśnić, czym jest psychodietetyka na schemacie wykorzystującym zbiory znane nam wszystkim z matematyki:

diet psychi

Zarówno dietetyka, jak i psychologia to olbrzymie dziedziny wiedzy. Psychodietetyk zajmuje się „wycinkiem” obu tych dyscyplin, gdzie dietetyka i psychologia spotykają się i mieszają ze sobą. Jest to przede wszystkim zrozumienie, jak nasza psychika wpływa na sposób odżywiania się. W praktyce przekłada się to na wykorzystanie technik psychologicznych, żeby pomóc pacjentowi w trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Natomiast – jak widać – psychodietetyk nie jest specjalistą typu 2w1, dietetykiem i psychologiem w jednej osobie.

 

Jak zostaje się psychodietetykiem?

psychodiet dyplomyŻeby jeszcze lepiej wyjaśnić, kim jest psychodietetyk, opiszę, jakie wykształcenie może mieć taka osoba. Najczęściej psychodietetyką zajmują się dietetycy albo psychologowie, którzy poza swoim „głównym” kierunkiem studiów, kończą dodatkowo podyplomowe studia z psychodietetyki. I tak dietetyk uczy się technik psychologicznych pomagających w skutecznym wdrażaniu zaleceń żywieniowych, a psycholog poznaje podstawowe zagadnienia z dietetyki i może prowadzić terapię ukierunkowaną na pracę np. z pacjentami z zaburzeniami odżywania, otyłością czy innymi przewlekłymi chorobami dietozależnymi.

Natomiast nie jest wymagane ukończenie dietetyki i/lub psychologii, żeby studiować psychodietetykę, więc niektóre osoby zajmujące się tą dziedziną mają bardzo wąski zakres wiedzy.

Ponadto ani zawód dietetyka, ani specjalność jaką jest psychodietetyka, nie są uregulowane prawnie. To znaczy, że każdy – dosłownie każdy – może otworzyć sobie gabinet i prowadzić konsultacje psychodietetyczne, a przy tym nie musi mieć kompletnie żadnego wykształcenia. Może wkrótce coś się zmieni w tej kwestii, ale na chwilę obecną takie są realia.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby upewnić się co do wykształcenia i kompetencji osoby udzielającej porad psychodietetycznych (oraz dietetycznych).

 

Czym zajmuje się psychodietetyk?


psychodietetyk_napisy.jpgJeżeli psychodietetyk pozostaje nadal dosyć enigmatyczną specjalnością, to zaraz wszystko się wyjaśni.

Warto poszukać pomocy psychodietetyka, kiedy:

  • nie udaje Ci się wprowadzić zaleceń dietetycznych mimo wielokrotnych prób;
  • nie umiesz się zmotywować i szybko się poddajesz;
  • tracisz kontrolę nad jedzeniem, masz wrażenie, że jedzenie Tobą rządzi;
  • zajadasz emocje, jesz w odpowiedzi na stres, zły nastrój itp.;
  • czujesz, że całe Twoje życie kręci się wokół jedzenia, Twoje myśli non stop krążą koło tego tematu;
  • chorujesz na zaburzenia odżywiania;
  • Twoje dziecko nie chce jeść, nie chce próbować nowych produktów, je wybiórczo albo je za dużo, je pod wpływem stresu itd.

Nie każdy psychodietetyk zajmuje się tymi wszystkimi obszarami. Niektórzy specjalizują się w pracy tylko z dorosłymi, inni z dziećmi i rodzicami. Jedni podejmują się pracy z pacjentami z anoreksją psychiczną czy bulimią, a inni nie.