Blog

Zapraszamy na nasz medyczny blog

Walka z rakiem szyjki macicy

W dniach 20-26 stycznia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jest to naprawdę częsty nowotwór złośliwy narządu rodnego kobiety, rozwijający się na początku bezobjawowo w szyjce macicy. 

blog rak szyjki macicyRak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie i jest obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór.
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce liczbę nowych zachorowań na raka szyjki macicy określa się na poziomie ok. 3000 rocznie, co na tle innych krajów Europy Zachodniej plasuje nas wśród państw o wysokiej zapadalności na ten typ nowotworu.

Warto przypominać, że poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii. Jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany nowotwór (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba rozwija się często bezobjawowo, zostaje wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia.

Pamiętajcie, drogie Panie, że naprawdę warto się badać. Nasza poradnia ginekologiczna jest w stanie wykonać kompleksowe badania, dzięki którym istnieje możliwość wczesnego wykrycia choroby i jej pełnego wyleczenia. Czekamy na Was w Centrum Medycznym NZOZ Twoje Zdrowie.

 

Więcej o poradni ginekologicznej dowiecie się z naszego bloga oraz materiału wideo: